Učesnici: dr. Halid Genjac, prof. dr. Senadin Lavić, mr. Denisa Sarajlić-Maglić, dr. Hilmo Neimarlija i prof. dr. Tarik Zaimović.
U Bošnjačkom institutu – Fondaciji Adila Zulfikarpašića održan je forum pod nazivom „Popis 2013: pitanja i izazovi“. Odgovore na mnoga otvorena pitanja o predstojećem popisu sa naučnog, političkog i sociološkog stajališta pokušali su dati dr. Halid Genjac, prof. dr. Senadin Lavić, mr. Denisa Sarajlić-Maglić, dr. Hilmo Neimarlija i prof. dr. Tarik Zaimović. Govoreći o značaju prvog popisa otkako je BiH postala nezavinsa država učesnici foruma istakli su da je riječ o popisu koji izaziva kontroverze i dileme, potcrtavši važnost činjenice da će se Bošnjaci kao jedan od konstitutivnih naroda prvi put moći slobodno izjasniti o svojoj nacionalnoj pripadnosti. Tokom uvodnog izlaganja dr. Hilmo Neimarlija upozorio je da je se ne smiju zaboraviti ratom uslovljene promjene u demografskoj slici BiH nakon genocida, velikih stradanja, progona i pomijeranja stanovništava.
Prof. dr. Senadin Lavić predsjednik kulturne zajednice Bošnjaka „Preporod“ izrazio je bojazan da bi popis mogao biti politiziran te postati poligon za zloupotrebe i manipulacije. Mišljenja je da naziv Bošnjak treba zaštititi i taj naziv Bošnjak ne može se svesti više nikada i nikako na naziv musliman što je oznaka za jednu religijsku skupinu. Bošnjaci su narod i neki od Bošnjaka su muslimani. Lavić je istakao i da popis nije potrebno minstificirati i politizirati, već ga shvatiti kao normalnu djelatnost, koju provodi svaka zemlja. Lavić je upozorio i da se mjesecima posebno putem medija pokušava zbuniti javnost, potenciranjem termina Bosanac, musliman i sl.
Dr. Halid Genjac predsjednik kluba Bošnjaka u Domu naroda Parlamentane skupštine BiH govoreći o zakonskim okvirima i međunarodnim standardima prema kojima bi se popis trebao provesti kao razloge odlaganja popisa stanovništva istakao je dva razloga odnosno za Bošnjake dva neprihvatljiva zahtjeva iz RS-a.
Učesnici foruma dotakli su i pitanje entitetskog državljanstva. Govoreći o popisu, dr. Tarik Zaimović predsjednik upravbog odbora Fondacije Popis 2013 kazao je da je „pitanje entitetskog državljanstva pitanje Ustava BiH koji u svojoj preambuli dopušta pitanje entitetskog državljanstva, i u tom kontekstu je u popisnici uvedeno na pitanje 19.1. Ono što je nejasno među stanovništvom je da je to pitanje opcionalno. Znači vi morate da imate BiH državljanstvo, a onda da li želite da imate entitetsko, da li ga nemate, to je pitanje ličnog stava“.
Učesnici foruma stava su da je ključni problem predstojećeg popisa nedoumica kada je riječ o „šifrarnicima“ i „popisnicama“. Kako bi pokušali rasvijetliti sva pitanaj i dileme o popisu Bošnjački institut –Fondacija Adil Zulfikarpašić, Islamska zajednica u BiH, BZK „Preporod“, Vijeće kongresa Bošnjačkih inetelektualaca i MDD „Merhamet“ formirali su Fondaciju Popis 2013. Ako se ispune svi međunarodni i standardi EUROSTAT-a Državna Agencija za statistiku trebala bi u oktobru 2013. godine provesti popis u BiH.