Bošnjački institut – Fondacija Adila Zulfikarpašića svečano je dodijelio certifikate za 6 studenata Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Sarajevu, koji su uspješno apsolvirali studentsku praksu u periodu od 15. februara do 15. juna 2024. u četiri ciklusa u trajanju od četiri sedmice. Studenti su na praksi provodili 20 sati sedmično, odnosno 80 sati mjesečno, što odgovara vrijednosti 3 ECTS kredita, koji će biti upisani svim studentima u dodatku diplomi.
Studentska praksa organizirala se uz koordinaciju voditelja i mentora Bošnjačkog instituta s ciljem praktične primjene stečenih teorijskih znanja i usvajanja novih vještina koja se primjenjuju u kulturnim i naučnim baštinskim institucijama.
Studentsku praksu obavljali su studenti 3. godine I ciklusa studija i 2. godine II ciklusa studija sa Odsjeka za politologiju – usmjerenja Upravljanje državom i Međunarodni odnosi i diplomatija, Odsjeka za sociologiju te Odsjeka sigurnosne i mirovne studije : Emina Aličković, Ajnur Kaniža, Ilma Kazaferović, Adelina Ćatić, Lamija Veladžić i Meliha Mujan.
Na svečanoj dodjeli u ime Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Sarajevu prisustvovali su prodekan za nastavu, prof. dr. Elvis Fejzić, šefica Odsjeka za politologiju, prof. dr. Ehlimana Spahić i šefica Odsjeka za sociologiju, prof. dr. Sarina Bakić. Studentima su u ime Bošnjačkog instituta – Fondacije Adila Zulfikarpašića certifikate i prigodne poklone dodijelili predsjednik Upravnog odbora Bošnjačkog instituta g. Fehim Škaljić, mentorica Narcisa Puljek – Bubrić te bibliotekari Sanin Hatibović i Maja Sijerčić.
Studentska praksa je zajednički projekt Fakulteta političkih nauka i Bošnjačkog instituta koja je započeta u septembru 2023. godine uspostavljanjem saradnje i potpisivanjem Memorandum o razumijevanju, stručnoj saradnji i uzajamnoj podršci u radu i istraživanjima iz oblasti društveno – humanističkih nauka. Ovim su obje institucije ozvaničile početak budućih zajedničkih aktivnosti kojima se unaprjeđuje, promovira i afirmira značaj bosanskohercegovačke naučne i kulturne baštine te općenito doprinosi istraživanjima u oblasti društveno-humanističkih nauka u Bosni i Hercegovini.
Organiziranjem studentske prakse omogućeno je studentima Fakulteta političkih nauka da se upoznaju sa kulturnim i naučnim projektima Bošnjačkog instituta, pruže svoj doprinos u njihovom razvoju i direktno se uključe u svakodnevni rad ove institucije.
Nove generacije studenta Fakulteta političkih nauka nastavit će s drugim ciklusom studentskih praksi u Bošnjačkom institutu od oktobra tekuće godine.