U utorak, 14. marta 2023. godine u 12:00 sati u JU Biblioteci Maglaj u Maglaju promovirana je likovna monografija SALIM OBRALIĆ. Monografija Salim Obralić, koju potpisuju dva istaknuta historičara umjetnosti prof. dr. Ibrahim Krzović i prof. dr. Aida Abadžić Hodžić, u izdanju Bošnjačkog instituta – Fondacije Adila Zulfikarpašića, prva je obimna i cjelovita studija o bosanskohercegovačkom likovnom umjetniku Salimu Obraliću. Predstavljena je u Sarajevu u Bošnjačkom institutu u oktobru i na sajmu knjige KUN u decembru 2022. godine, a u 2023. godini njeno predstavljanje se nastavlja promocijom u slikarevom rodnom gradu.U prepunoj sali Općinskog vijeća, skup su pozdravili gđa Azra Pepelar u ime Upravnog odbora Biblioteke, gđa Svjetlana Zamboni, predsjedavajuća Općinskog vijeća, gosp. Marinko Tokić, zamjenik ministra za obrazivanje, nauku, kulturu i sport Zeničko-dobojskog kantona. Potom su se prisutnima obratili direktorica Biblioteke Maglaj Nina Bunjevac Salkić i direktor Bošnjačkog instituta prof. dr. dr. Faris Gavrankapetanović.
O knjizi su nadahnuto govorili promotori doc. dr. Lamija Neimarlija, akademski slikar Senad Mahmić i autor prof. dr. Ibrahim Krzović.
Promociji su, pored famlilije i prijatelja iz Sarajeva, Maglaja i inozemstva, prisustvovale brojne Maglajlije koji su sa emocijama i ponosom pokazali veliki interes za prvu monografiju o velikom slikaru Obraliću, njihovom sugrađaninu.
Promociju je podržala Općina Maglaj a održana je na Dan Biblioteke na njen 65. rođendan. Tom prigodom, tradicionalno je položeno cvijeće palim borcima u Parku Ljiljana, ovaj put je cvijeće položio prof. Gavrankapetanović, te su uručene i prigodne zahvalnice. Domaćini su se potrudili da čitav program obogate i muzičkim nastupima, te su upriličili posluženje i koktel uz druženje nakon promocije.
Riječ je o reprezentativnoj monografiji koja sadrži uvodni tekst Ibrahima Krzovića, autorske tekstove Ibrahima Krzovića i Aide Abadžić Hodžić, izbor oko 200 reprodukcija u boji (slika, grafika, crteža, skulptura), autorske tekstove prevedene na engleski jezik, izbor prilagođenih ranije objavljenih kritika od deset autora – historičara umjetnosti, dokumentarni dio koji uključuje biografiju, popis izložbi, bibliografiju, nagrade i priznanja, i na kraju kataloški dio. Urednica izdanja je Aida Abadžić Hodžić, dizajn i likovnu opremu potpisuje Asim Đelilović, autori reprodukcija su Dragana Antonić i Enis Logo. Veliki doprinos izdanju je dala supruga slikara, gospođa Nermina Obralić, te stalni saradnici i uposlenici Bošnjačkog instituta.
Monografija je dostupna kod izdavača, u knjižari Connectum u Sarajevu i putem distributera University Press.
Salim Obralić (1945-2018), jedan je od najistaknutijih savremenih bh. slikara koji je utisnuo pečat svog autentičnog izraza u likovnost Bosne i Hercegovine druge polovine 20. i početka 21. stoljeća. Obralićev umjetnički opus inspirisan je likovno-estetskim fenomenima i kulturnom slojevitošću Bosne i Hercegovine, istovremeno reflektirajući savremene umjetničke tendencije. Monografija Salim Obralić pruža uvid u stvaralaštvo umjetnika kroz izbor oko 200 reprodukcija u boji (slika, grafika, crteža, skulptura), autorske tekstove prevedene na engleski jezik, izbor ranije objavljenih kritika i temeljit dokumentarni segment, te predstavlja nastavak usmjerenja Bošnjačkog instituta da bude pokretač i realizator istraživačkih i izdavačkih projekata bitnih za kulturu i umjetnost Bosne i Hercegovine.